BLOK 2
PRZYMIERZE – RELACJA MIĘDZY MAŁŻONKAMI
“Aby się tak zespolili w jedno…” (J 17,23)
 
CZĘŚĆ 5
MATKA PIĘKNEJ MIŁOŚCI.
“Skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie?” (Łka 1,43).
Zaproszenie Maryi do swojego małżeństwa. Rodzinny wieczernik z Maryją


Modlitwa św. Jana Pawła II za rodziny
Boże, od którego pochodzi
wszelkie ojcostwo w niebie i na ziemi,
Ojcze, który jesteś Miłością i Życiem,
spraw, aby każda ludzka rodzina na ziemi
przez Twego Syna, Jezusa Chrystusa,
«narodzonego z Niewiasty»,
i przez Ducha Świętego
stawała się prawdziwym przybytkiem życia i miłości
dla coraz to nowych pokoleń.

Spraw, aby Twoja łaska
kierowała myśli i uczynki małżonków
ku dobru ich własnych rodzin i wszystkich rodzin na świecie
Spraw, aby młode pokolenie
znajdowało w rodzinach mocne oparcie
dla swego człowieczeństwa
i jego rozwoju w prawdzie i miłości.

Spraw, aby miłość
umacniana łaską Sakramentu Małżeństwa
okazywała się mocniejsza
od wszelkich słabości i kryzysów,
przez jakie nieraz przechodzą nasze rodziny.

Spraw wreszcie – błagamy Cię o to
za pośrednictwem Świętej Rodziny z Nazaretu –
ażeby Kościół wśród wszystkich narodów ziemi
mógł owocnie spełniać swe posłannictwo
w rodzinach i poprzez rodziny.

Przez Chrystusa Pana naszego,
który jest Drogą, Prawdą i Życiem
na wieki wieków. Amen.

ROZWAŻANIE DNIA
“Skądże mi to…?”
Często mówi się, że cud w Kanie Galilejskiej jest pierwszym konkretnym przypadkiem, kiedy Maryja służy małżonkom.
Nie jest to jednak prawdą.
Pierwszy raz Maryja służy małżeństwu, kiedy przychodzi do świętej Elżbiety.
Mało tego – jest to pierwsze, co Maryja robi po zwiastowaniu.
Rusza sama w długą i ciężką drogę, aby przez trzy miesiące, każdego dnia służyć małżeństwu św. Zachariasza i św. Elżbiety.
To bardzo ważne wydarzenie i znak, który pokazuje, że od samego początku misja Maryi jest nierozerwalnie związana ze służbą małżeństwu i rodzinie.
To, co Maryja uczyniła względem małżeństwa Zachariasza i Elżbiety, chce też uczynić wobec każdego z małżeństw. Maryja chce służyć małżeństwom i rodzinom. Każdego dnia, również w najzwyklejszych i najprostszych sprawach. Czyż to nie cudowne?
Jakże “długą drogę” musi czasami odbyć Maryja, aby dotrzeć do nas i zamieszkać w naszym domu…
Czyż uświadamiając sobie tę wielką łaskę, nie zechcemy zawołać jak św. Elżbieta: “Skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie?” Czyż moglibyśmy nie otworzyć Jej drzwi naszych domów i naszych serc?
W jaki sposób zaprosić Maryję do naszego życia i do naszego domu?
Pierwszym, co mogę zrobić, jest poświęcenie mojej rodziny Niepokalanemu Sercu Maryi[1]. Jest to zaproszenie do tego, aby Maryja „zamieszkała” w naszym domu.
Kluczowe jest wypełnienie w rodzinach najczęstszego i podstawowego wezwania Matki Bożej – do codziennej, rodzinnej modlitwy różańcowej.
Taka modlitwa to rodzinny wieczernik z Maryją, podczas którego w obecności naszej Niebieskiej Mamy przyzywamy Ducha Świętego, rozważamy Ewangelię Jezusa oraz wstawiamy się za naszymi braćmi i siostrami.
Codzienny, różańcowy wieczernik z Maryją to potężny środek ocalenia na trudne czasy, w których żyjemy. Różaniec jest naszą Arką Ocalenia.
Z codziennej modlitwy rodzić się będą te same owoce i ta sama Miłość, która panowała w domu Świętej Rodziny w Nazarecie.
ŚWIATŁO SŁOWA BOŻEGO
Zwróćmy uwagę, że cały Różaniec jest przeniknięty Słowem Bożym. Powtarzamy w nim słowa, które są słowami Boga. Treść tajemnic to z kolei konkretne sceny z życia i nauczania Jezusa. Dlatego słusznie nazywa się Różaniec streszczeniem Ewangelii.
Odmawiając codziennie różaniec, wprowadzamy każdego dnia w nasze życie Słowo Boże.
ŚWIATŁO NAUCZANIA KOŚCIOŁA
Z ADHORTACJI APOSTOLSKIEJ O ZADANIACH RODZINY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ W ŚWIECIE WSPÓŁCZESNYM FAMILIARIS CONSORTIO:
“Szanując wolność dzieci Bożych, Kościół polecał i nieustannie poleca wiernym niektóre praktyki ze szczególną troską i naciskiem. Wśród nich należy wymienić odmawianie różańca: „… w łączności z zamiarami naszych Poprzedników, pragniemy gorąco zalecić odmawianie różańca maryjnego w rodzinach … Nie ulega … wątpliwości, iż … Koronkę Najświętszej Maryi Panny trzeba zaliczyć do najwspanialszych i najskuteczniejszych «wspólnych modlitw», do zanoszenia których wzywa się rodzinę chrześcijańską. Rzeczywiście chcemy w tym kierunku zwrócić myśl i gorąco życzymy sobie, by w tym czasie, gdy członkowie rodziny zbierają się na wspólną modlitwę, często i chętnie posługiwano się Różańcem”. W ten sposób prawdziwa pobożność maryjna, która przejawia się w szczerej więzi z Najświętszą Maryją Panną i w naśladowaniu Jej, jest uprzywilejowanym środkiem zasilania komunii miłości w rodzinie i rozwijania duchowości małżeńskiej i rodzinnej. Ona, Matka Chrystusa i Kościoła, jest naprawdę w szczególny sposób Matką chrześcijańskiej rodziny — „Kościoła domowego” (FC 61).
LEKTURA DUCHOWA
Z KSIĄŻKI ŚW. LUDWIKA GRIGNION DE MONTFORT PRZEDZIWNY SEKRET RÓŻAŃCA ŚWIĘTEGO
“Znalazłeś się w biedzie grzechu? Wezwij Bożą Matkę, powiedz Jej: Ave, co znaczy: pozdrawiam Cię z bardzo głębokim szacunkiem, Ciebie, która jesteś bez grzechu i jego skutków. Ona uwolni cię od zła twoich grzechów.
Znalazłeś się w ciemnościach niewiedzy albo błędu? Przyjdź do Maryi i powiedz Jej: Ave Maria, co znaczy: oświeć mnie promieniami Słońca sprawiedliwości, a Ona podzieli się z tobą swoim światłem.
Zszedłeś z drogi prowadzącej do Nieba? Wezwij Maryję, której imię oznacza Gwiazdę Morza i Gwiazdę Polarną. Ona steruje naszą żeglugą po tym świecie. Zaprowadzi cię do portu wiecznej szczęśliwości.
Jesteś przygnieciony strapieniem? Zwróć się do Maryi, której imię oznacza: „Gorzkie Morze”, które na tym świecie zostało napełnione goryczą, a obecnie w niebie jest w morzem czystych słodyczy. Ona przemieni twój smutek w radość i pocieszy cię w twoim zmartwieniu.
Straciłeś łaskę? Uczcij obfitość łask, jakimi Bóg obdarzył Matkę Bożą, i powiedz Jej: jesteś pełna łaski i napełniona wszelkimi darami Ducha Świętego, a Ona podzieli się z tobą swoimi łaskami.
Czujesz się samotny, pozbawiony opieki Bożej? Zwróć się do Maryi i powiedz Jej: Pan jest z Tobą; jest On zaś szlachetniej i głębiej niż w sprawiedliwych i świętych, ponieważ stanowisz z Nim jedno; On Twoim Synem, Jego Ciało to Twoje Ciało; jesteś z Panem przez doskonałe podobieństwo i wzajemną miłość, boś Ty Jego Matką. Powiedz Jej wreszcie: Najświętsza Trójca, której jesteś cenną Świątynią, jest z Tobą, a Ona odda cię ponownie w opiekę i ochronę Boga.
Czujesz się, jakbyś był przeklęty przez Boga? Powiedz: Błogosławiona jesteś ponad wszystkie niewiasty ze wszystkich narodów, ze względu na swoją czystość i płodność; Ty, która zmieniłaś Boże przekleństwo w błogosławieństwo. Ona ci pobłogosławi.
Odczuwasz głód chleba łaski i chleba życia? Zbliż się do Tej, co nosiła Chleb Żywy, jaki zstąpił z Nieba, i powiedz Jej: Błogosławiony jest Owoc Twojego żywota, który poczęłaś bez żadnego umniejszenia dla swego dziewictwa, nosiłaś bez goryczy i urodziłaś bez bólu. Niech będzie błogosławiony Jezus, który odkupił świat zniewolony, uzdrowił świat chory, wskrzesił człowieka umarłego, przyprowadził człowieka wygnanego, usprawiedliwił człowieka-zbrodniarza, ocalił człowieka potępionego. Z pewnością, twoja dusza zostanie nasycona chlebem łaski w tym życiu i chwały wiecznej w przyszłym. Amen.” (Przedziwny Sekret nr 57)
REFLEKSJE I ŚWIADECTWA MAŁŻONKÓW
Mateusz, mąż Iwony
W dniu ślubu, po zawarciu sakramentu, przed obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy, zawierzyliśmy nasze małżeństwo Maryi, prosząc o potrzebne łaski, o wstawiennictwo oraz o Jej opiekę nad nami. Mamy takie doświadczenie, związane z tajemnicą Kany Galilejskiej, że kiedy zabraknie nam wzajemnej miłości, Maryja będzie się wstawiać za nami i uprosi Jezusa, aby przemienił naszą “wodę”, czyli naszą niemoc – w “wino” miłości.
Adrian, mąż Dagmary:
Czymś, do czego mogę zachęcić z całego serca, jest akt poświęcenia rodziny Niepokalanemu Sercu Maryi. To jakby taka naturalna konsekwencja osobistego oddania się Matce Bożej. Na tym właśnie polega oddanie i zaufanie – na powierzeniu Maryi najważniejszych obszarów naszego życia. Małżeństwo i rodzina to przecież najważniejszy z nich! My z żoną poświęciliśmy naszą rodzinę Matce Bożej 7 lipca 2018 roku, w trzy miesiące po naszym ślubie. Czym jest dla mnie taki akt? Myślę, że jest to takie uroczyste zaproszenie, aby Maryja była częścią naszej rodziny, aby w sposób duchowy zamieszkała w naszym domu. Jej obecność i wsparcie są bezcenne. Życzę każdemu małżeństwu i każdej rodzinie łaski odkrycia tego skarbu.
 
 
Jak to w praktyce przełożyć na codzienność: ćwiczenia duchowe
Oto propozycje prostych duchowych praktyk:
–       pomyślcie, czy nie chcielibyście uroczyście zawierzyć swojego małżeństwa i swojej rodziny Maryi. Oczywiście można to zrobić swoimi słowami. Jeśli jednak chcielibyście skorzystać z gotowej modlitwy – znajdziecie w internecie wiele propozycji;
–       znakiem przyjęcia Maryi do swojego życia jest wypełnienie Jej podstawowego wezwania do codziennego odmawiania różańca. Spróbujcie zbierać się codziennie, aby razem odmówić różaniec. Niech to będzie wasz rodzinny wieczernik z Maryją;
–       być może będzie dla Was pomocą połączenie się w Różańcu z osobami, które każdego dnia łączą się przez internet dla wspólnej modlitwy. Codziennie o 20.30 można się połączyć z modlącymi się na kanale Teobańkologia, o 21.20 można się modlić z Misjonarzami Świętej Rodziny na kanale YT: Różaniec bez granic i o 22.00 na kanale Różaniec bez granic na Facebooku.
WSPÓLNA MODLITWA MĘŻA I ŻONY:
 
Boże Ojcze! Ty sam posłałeś do Maryi anioła ze słowami: “Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą”. Spraw prosimy, aby te słowa płynęły każdego dnia do Maryi z naszych serc.
Daj nam łaskę małżeńskiej i rodzinnej modlitwy różańcem świętym.
Uczyń z naszego domu wieczernik, w którym razem z Maryją będziemy przyzywać Twojego Świętego Ducha. Amen.
NA KONIEC: „ZABIERZ SŁOWO!”
Weź ze sobą to jedno zdanie, które Bóg wypowiedział do Ciebie, rozważaj je w sercu i powtarzaj wielokrotnie, aż do następnego rozważania, aby wniknęło jak najgłębiej do Twojej duszy: Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony owoc żywota Twojego Jezus”.
[1] Dostępnych jest kilka propozycji tekstu takiego poświęcenia. Tutaj przytaczamy jedną z nich, zamieszczoną na stronie: sekretariatfatimski.pl:
             Maryjo, rodzina nasza poświęca się dziś bez reszty Twojemu Niepokalanemu Sercu. Zawierzamy Ci naszą przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, zwłaszcza godzinę naszej śmierci i samą śmierć. Racz sprawować opiekę nad nami i rozporządzać naszym czasem, naszym życiem duchowym, naszą pracą. Poświęcamy Ci nasze ciała, nasze dusze, nasze zdolności i umiejętności. Tobie zawierzamy naszą wolność, nasze dążenia, nasze powinności, a nawet nasze przewinienia.
             Nade wszystko oręduj za nami do Ducha Świętego, którego jesteś Oblubienicą, by nas napełnił i uświęcił. Spraw, aby nasze ognisko rodzinne stało się drugim domem nazaretańskim. Uświęcaj nas przez codzienne odmawianie Różańca i częste przyjmowanie sakramentów świętych. Błogosław nas wszystkich i obdarz nas Twoim niezwykłym pokojem. Pozostań z nami na zawsze razem z Jezusem, św. Józefem i aniołami świętymi. Bądź „Arką zbawienia” dla tej rodziny, która teraz i na zawsze pragnie należeć do Ciebie na cześć i chwałę Boga Najwyższego. Amen.